دومین تصمیم والدین پس از تصمیم گیری برای داشتن فرزند در وهله اول ، انتخاب مدرسه برای کودک است . وقتی والدین تصمیم درست را برای انتخاب مدرسه فرزند خود می گیرند می توانند او را در مسیر یادگیری مادام العمر قرار داده و به او کمک کنند که به تحصیلات دانشگاهی و شغلی خوب دست پیدا کند .

تصمیم گیری والدین در مورد انتخاب مدرسه فرزند ، تصمیمی بسیار شخصی است و در عین حال می تواند دشوار باشد و این امر طبیعی و رایج است که والدین در مورد انتخاب مدرسه مناسب برای فرزند خود نگران و مضطرب باشند .

والدین می توانند با استفاده از یک سری نکات ، مدرسه مناسبی که با توانایی ها و علایق فرزندشان سازگار باشد را انتخاب کرده و همچنین از افت تحصیلی کودک یا دلسردی او پیشگیری کنند که در ادامه با نکات مهم در انتخاب مدرسه مناسب و ویژگی بهترین مدارس آشنا می شوید .

انتخاب مدرسه با توجه به شخصیت کودک

اولین مسئله ای که باید برای انتخاب مدرسه کودک و تصمیم گیری در این مورد در نظر گرفته شود ، انتخاب مدرسه با توجه به شخصیت کودک ، نیازها و علایق کودک و توانایی ها و استعدادهای اوست . تجربه یادگیری هر کودکی متفاوت است و مهم است که بدانیم یادگیری در همه به یک شکل اتفاق نمی افتد . به همین دلیل لازم است در انتخاب مدرسه فرزند خود ، با کودکتان آشنا شوید و بدانید او در چه حوزه هایی توانمند بوده و در چه حوزه هایی نیاز به کمک بیشتری دارد .

علاوه بر دانستن نقاط قوت و نیازهای فرزندتان ، از نحوه یادگیری او آگاه شوید که این امر به شما امکان می دهد تا تشخیص دهید چه سبک و روش تدریسی برای او مناسب است . از سوی دیگر ، این سوالات را از خودتان در مورد کودک بپرسید :

• آیا فرزند من نیازهای یادگیری خاصی دارد ؟

• آیا فرزند من به توجه فردی بیشتری نیاز دارد ؟

• آیا فرزند من برای انجام تکالیف به زمان زیادی نیاز دارد ؟

• آیا فرزند من خلاق است ؟

• آیا فرزند من به هنر و موسیقی علاقه مند است ؟

• آیا فرزند من از طریق انجام کارهای عملی ، یادگیری بهتری دارد ؟

• آیا فرزند من یک کودک خجالتی است یا می تواند با محیط زود سازگار شود ؟

• آیا فرزند من از طریق گوش کردن بهتر یاد می گیرد ؟

• آیا فرزند من به فعالیت های بدنی علاقه مند است ؟

• آیا فرزند من به کار گروهی علاقه مند است ؟

پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند که با توجه به روش تدریس مدرسه و همچنین امکانات و خدمات آن ، بهترین مدرسه را متناسب با ویژگی های شخصیتی و نقاط قوت و نیازهای فرزندتان انتخاب کنید و از این طریق اطمینان حاصل کنید که هم استعدادهای فرزندتان دیده می شود و هم نیازهای او برآورده می شود .

حتما بخوانید: انواع تیزهوشی

انتخاب مدرسه با توجه به ویژگی های خانواده

نکته دیگر در انتخاب مدارس این است که شما به عنوان والدین در نظر بگیرید که چه چیزی برای فرزندتان می خواهید و آیا می خواهید او را به مدرسه دولتی بفرستید یا می خواهید هزینه مدرسه غیرانتفاعی را پرداخت کنید . همچنین برای برخی از والدین ، مذهبی بودن مدرسه بسیار مهم است ، به همین دلیل لازم است اولویت ها و ارزش های خانوادگی خود را نیز در نظر گرفته و به آن ها در انتخاب مدرسه توجه کنید . بنابراین برایانتخاب مدرسه با توجه به ویژگی های خانواده سوالات زیر را از خودتان بپرسید :

• آیا من مدرسه دولتی را ترجیح می دهم یا غیر انتفاعی ؟

• آیا برای من امکانات مدرسه بیشتر اهمیت دارد یا نحوه تدریس در آن ؟

• آیا می خواهم فرزندم به همان مدرسه ای برود که من رفته ام یا می خواهم تجربه ای متفاوت داشته باشد ؟

• آیا می خواهم فرزندم آموزش مذهبی نیز دریافت کند یا خیر ؟

• آیا برای من مهم است که فرزندم در مدرسه آموزش های فوق برنامه دریافت کند ؟

• آیا می خواهم فرزندم در مدرسه ، زبان های خارجی را نیز یاد بگیرد ؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند با توجه به دیدگاه و نظرات خود و همچنین باورها و اعتقاداتی که دارید مدرسه ای را برای فرزندتان انتخاب کنید که می دانید با او متناسب با ارزش های خانوادگی شما رفتار کرده و به او آموزش می دهند و در نتیجه نگرانی شما در مورد تفاوت های تربیتی میان مدرسه و خانه کمتر خواهد شد .

حتما بخوانید: اصول فرزندپروری

انتظاراتی که از مدرسه دارید

حتی اگر بخواهید برای خانه خود مبلمان بخرید ، با دوستان و خانواده خود صحبت می کنید و در اینترنت تحقیق کرده و برای تصمیم گیری در مورد انتخاب بهترین مبلمان ، مدل های مختلف آن را با یکدیگر مقایسه می کنید . والدین نیز باید برای تشخیص بهترین مدرسه برای فرزندشان وویژگی بهترین مدارس از همین روش استفاده کنند .

می توانید با دوستانی که پیش از این تصمیماتی مشابه گرفته اند تماس گرفته و تحقیقات خود را در مورد نکات مهم در انتخاب مدرسه مناسبوویژگی بهترین مدارسشروع کنید و همچنین در اینترنت تحقیق کرده و با ویژگی های مدارسی که در نظر دارید آشنا شوید . در این میان مهم است چند نکته را در مورد عوامل مربوط به مدرسه وانتظاراتی که از مدرسه داریددر نظر بگیرید که در ادامه به آن ها پرداخته شده است :

مکان مدرسه

این یک عامل مهم در انتخاب مدرسه است زیرا فرستادن کودک به مدرسه ای دور از خانه دشوار است حتی اگر برای رفت و آمد به مدرسه سرویس وجود داشته باشد . اگر مجبورید فرزندتان را به مدرسه ای دور از خانه بفرستید اطمینان حاصل کنید که این مدرسه از امکاناتی برای استراحت کودک برخوردار باشد زیرا رفت و آمد طولانی باعث تخلیه انرژی کودک شده و تمرکز و خلاقیت او را در خانه و مدرسه دشوار می کند .

معلم

قبل از اتمام سال تحصیلی فرزند خود ، مطمئن شوید که در مورد معلم ها و روش های تدریس ، اطلاعات کافی کسب کرده اید . همچنین می توانید با پرس و جو از والدین دیگری که قبلاً فرزندانشان در مدرسه مورد نظر شما درس خوانده اند در مورد معلم ها آگاهی بیشتری داشته باشید .

معلم نقشی مهم در شکل گیری دیدگاه کودک به مسائل مختلف و رفتار او دارد و بنابراین لازم است در انتخاب مدرسه برای فرزند خود به نحوه برخورد معلم ها با دانش آموزان و روش تدریس آن ها توجه کنید زیرا معلم خوب می تواند نه تنها نقاط قوت فرزندتان را تقویت کند بلکه تا حدود زیادی نیازهای ویژه هر دانش آموز را برآورده کند .

امنیت مدرسه

والدین همیشهباید به امنیت فرزند خود در مدرسه توجه کنند و اطمینان حاصل کنند که مدرسه تدابیر امنیتی را برای مراقبت از دانش آموزان فراهم کرده است . مدرسه ای که برای مراقبت از کودک در مقابل آزار و اذیت توسط دانش آموزان دیگر برنامه داشته باشد و همچنین ایمنی از لحاظ آتش سوزی ، زله ، برق کشی و غیره را رعایت کرده باشد گزینه بسیار مناسب تری است و می تواند تا حدود زیادی نگرانی والدین را کاهش دهد .

حتما بخوانید: ترس از مدرسه در کودکان

تعداد دانش آموزان در هر کلاس

مطالعات نشان داده اند که محیط های یادگیری با کلاس های کوچک تر ، در یادگیری فرزندان بسیار موثرتر هستند و وقتی تعداد دانش آموزان در کلاس کم باشد ، بچه ها غیبت کمتری دارند ، رضایت معلمان بیشتر است و جو مدرسه نیز بهتر است .این امر به خصوص برای کودکانی مهم است که دارای نیازهای ویژه هستند زیرا در این صورت توجه فردی بیشتری می توانند دریافت کنند .

همچنین در این صورت معلم ها با والدین و دانش آموزها نیز می توانند روابط محکم تری داشته باشند و در نتیجه دانش آموزان نیز بهتر یاد می گیرند . از سوی دیگر ، معلم ها می توانند روش های مختلف تدریس را در کلاس درس مدرسه استفاده کنند و از این طریق نیازهای همه دانش آموزان را برآورده کنند .

فعالیت های فوق برنامه

والدین باید در هنگام انتخاب مدرسه ، توجه داشته باشند که مدرسه به مشارکت کودکان در فعالیت های فوق برنامه اهمیت می دهد. دانش آموزی که به انجام فعالیت های خلاقانه می پردازد ، مهارت های شهودی و فکری خود را تقویت می کند و این امر در حوزه های مختلف زندگی به او کمک می کند و همچنین موجب افزایش خلاقیت و تقویت اعتماد به نفس کودک می شود .

نکته نهایی

در نهایت ، وقتی مدرسه ای پیدا می کنید که فکر می کنید مدرسهمناسب کودک شما باشد حتماً از مدارسبازدید کنید زیرا از این طریق می توانید کلاس ها را ببینید و با معلم ها ، کارمندان و مدیر مدرسه ارتباط برقرار کنید و از سوی دیگر با انتظاراتی که در آن مدرسه از والدین و دانش اموزان وجود دارد آشنا شوید .

همچنین ، وقتی از مدرسه مورد نظر بازدید می کنید متوجه می شوید که تعامل کارمندان مدرسه با دانش آموزان چگونه است و محیط یادگیری چه شرایطی دارد و چه احساسی به شما و فرزندتان می دهد . می توانید قبل از مراجعه به مدرسه فهرستی از سوالاتی که می خواهید از کارمندان و معلم ها بپرسید آماده کرده تا هنگام مراجعه به مدرسه از آن ها بپرسید .

از آنجایی که یکی از عوامل مهم در انتخاب مدرسه مناسب برای کودک ، نیازها و نقاط قوت کودک است برخی از این ویژگی ها در طرح سنجش سلامت نوآموزان و قبل از ورود به کلاس اول در کودکان مورد ارزیابی قرار می گیرد و به والدین این امکان را می دهد که مدرسه فرزندشان را بهتر انتخاب کنند . اگر می خواهید با این طرح آشنا شوید می توانید در ادامه و بر روی لینک زیر کلیک کنید .

در ادامه بخوانید: طرح سنجش سلامت نوآموزان

سوالات متداول

1- ✔️در انتخاب مدرسه برای کودک ، چه نکاتی را در مورد فرزندم باید در نظر بگیرم ؟

✔️لازم است توجه کنید که فرزندتان چه نیازها و نقاط قوتی داشته و ویژگی های شخصیتی او را در نظر بگیرید که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

2- ✔️ارزش های خانوادگی چه تاثیری بر انتخاب مدرسه برای کودک دارد ؟

✔️در این مورد لازم است والدین توجه کنند که دوست دارند فرزندشان در مدرسه ای با چه ارزش هایی تحصیل کند برای مثال آیا می خواهند او در مدرسه ای مذهبی شرکت کرده یا مدرسه او غیر مذهبی باشد که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

3- ✔️چه نکاتی در انتخاب مدرسه وجود دارد که مربوط به محیط تحصیل کودک است ؟

✔️والدین باید در انتخاب مدرسه به مکان آن ، تعداد دانش آموزان در هر کلاس و ویژگی های معلم ها توجه داشته باشند که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

منبع :نکات مهم در انتخاب مدرسه مناسب

چه غذاهایی باعث بلوغ زودرس می شود

نکات مهم در انتخاب مدرسه مناسب

افزایش آمار یائسگی زودرس در زنان ایرانی

استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی عامل فروپاشی خانواده ها

درمان سرطان کودکان با قصه خوانی

افزایش خودکشی با انتشار خبر نادرست در مورد آن

تغذیه و بلوغ زودرس

مدرسه ,، ,های ,کودک ,؟ ,ها ,انتخاب مدرسه ,؟ آیا ,در انتخاب ,در مورد ,آیا فرزند ,انتخاب مدرسه مناسب ,انتخاب مدرسه فرزند ,توجه داشته باشند ,سنجش سلامت نوآموزان

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

افسردگان گمنام تهران jelvenbaharan کلینیک مددکاری اجتماعی همراه استان ایلام دانلود کتاب مطالب اینترنتی تــــــــــــــــــــــــــــرنم matin2121 مطالب اینترنتی calisthenics کليستنيکس دستپخت ویژه بانوان ایرانی